Eksploatacji podjęła sie kanadyjska firma Barrik Gold. Ostateczna umowa z rządem Pakistanu zakłada 50 proc. akcji dla Barrik oraz drugie tyle dla rządu oraz władz prowincji Beludżustan. Ciąg technologiczny ma wystartować z wydobyciem i produkcją metali w latach 2027-2028.

Porozumienie przewiduje eksploatację odkrywkową prowadzoną przez 40 lat z rocznym wydobyciem 80 mln ton urobku, wraz z budową zakładów wzbogacania rudy wytwarzającego wysokiej jakości koncentrat miedzi i złota. Koszt kapitałowy uruchomienia kopalni ma wynieść 7 mld USD. Firma Barrick, odpowiedzialna za efekty ekonomiczne kopalni, to jedna z największych firm górniczych na świecie, prowadzi działalność wydobywczą w Argentynie, Kanadzie, Chile, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Demokratycznej Republice Konga, Dominikanie, Mali, Papui Nowej Gwinei, Arabii Saudyjskiej, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych i Zambii.

Pozyskanie takiego inwestora dla pakistańskiego złoża gwarantuje zastosowanie najnowocześniejszych form jego eksploatacji i pozyskiwania metali. Szacuje się, że w szczytowym okresie budowy projekt zatrudni 7500 osób, a po starcie produkcji stworzy około 4000 długoterminowych miejsc pracy.

Złoże w Pakistanie zapewnią gigantyczną ilość miedzi, a budowa zakładu będzie jedną z największych inwestycji w Pakistanie. Natomiast warunki klimatyczne będą w nowej kopalni sporym wyzwaniem. Złoże Reko Diq znajduje się na obszarze pustynnym, w pobliżu granicy Pakistanu z Iranem i Afganistanem. Dotychczas była to jedna z blokad w jego zagospodarowaniu mimo, że od dwóch dekad trwały ostre walki handlowe największych firm górniczych o prawo jego eksploatacji.

Odkrycia złoża Reko Diq dokonała blisko 50 lat temu Amerykańska Służba Geologiczna (US GS). Jej analizy wskazują, że to komin porfirowy powstały w późnym miocenie (14- 11 mln lat temu). Zawiera ok. 4,1 mld ton rudy o zawartości 0,5 proc. miedzi (20 mln ton Cu) i 0,29 gram na tonę złota (ok. 1200 ton Au). To zasoby wręcz gigantyczne, których obecna wartość wynosi około ćwierć biliona USD! Dotąd tylko amerykańskie złoże Pebble na Alasce miało lepsze parametry złożowe. Jednak ze względu na obowiązujące w USA przepisy chroniące środowisko, w najbliższych latach jego eksploatacja nie jest planowana.