Branża chemiczna wykorzystuje mosiądz głównie przy produkcji elementów armatury do transportu substancji.

Integralną część instalacji technologicznej, która pracuje na potrzeby przemysłu chemicznego stanowią rurociągi. To od ich sprawności zależy ciągłość pracy instalacji, jakość przesyłanych produktów, jak i warunki pracy. Rurociągami płyną substancje o różnych właściwościach fizykochemicznych – gazy, ciecze, ciekłe polimery, materiały stałe sypkie, mieszaniny wielofazowe.

Substancje płynące w rurach mogą być obojętne chemicznie, kwaśne lub zasadowe, gorące i wybuchowe, zestalające się i wydzielające osady, wybuchowe i toksyczne, czyli niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego produkcja rur, jak i innych elementów powiązanych z rurociągiem jest znormalizowana. Mowa tu o łączeniu części rurociągu, podawaniu i odbiorze substancji, jak i regulacji przepływu. Te dodatkowe elementy noszą nazwę armatury. I to one właśnie zawierają w sobie mosiądz.

Branża chemiczna wykorzystuje, więc mosiężne rury do tworzenia różnego rodzaju instalacji, które są odpowiedzialne za transport cieczy. Jest to już kolejna gałąź gospodarki, która nie może się obejść bez tego niezwykle wszechstronnego surowca.