Bezsprzecznie, tym czym żyje branża aluminiowa na świecie w ostatnim czasie, jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Aluminium to ekologiczna alternatywa dla innych materiałów, co w efekcie doceniają klienci zainteresowani korzystaniem z surowców, które generują jak najmniejszy ślad węglowy.

International Aluminium Institute wyliczył, że ograniczenie emisji CO2 przez sektor aluminiowy pochłonie w ciągu trzech dekad ogromną kwotę 1,5 bln dol. Na ten moment przy produkcji jednej tony aluminium pierwotnego powstaje średnio 16,1 tony CO2. W 2050 r. emisje mają się zmniejszyć do 1 tony CO2  na tonę aluminium.

Skąd taka wysoka emisyjność produkcji CO2? Główną przyczyną jest energia elektryczna wykorzystywana w produkcji tlenku glinu, jak i czystego aluminium. Energia ta odpowiada za blisko 60 proc. CO2 uwalnianego przez branżę aluminiową. Panaceum jest przejście producentów na prąd wytwarzany ze źródeł odnawialnych. Obecnie nowe huty aluminium powstają w pobliżu hydroelektrowni. Tak jest na przykład w Norwegii, na Syberii czy w Chinach. Z kolei na przykład w regionie Zatoki Perskiej buduje się w tym celu elektrownie solarne.

Plan IAI nie zakłada, że branża aluminiowa przejdzie w pełni na zasilanie prądem ze źródeł odnawialnych, taki scenariusz wygenerowałby jeszcze większe koszty. Instytytut zakłada natomiast, że w 2050 r. produkcja aluminium pierwotnego na świecie wzrośnie o zaledwie 4 mln ton w porównaniu z ok. 68 ml ton wytwarzanych obecnie. W ten sposób neutralność klimatyczna branży ma zostać osiągnięta przez ogromne inwestycje w recykling. IAI przewiduje wzrost wolumenu aluminium z odzysku z 32 mln ton obecnie do 81 mln ton w 2050 r. Warto przypomnieć, że produkcja z recyklingu generuje zaledwie 5 proc. CO2 powstającego przy wytwarzaniu aluminium pierwotnego.

Także Metall-Expres trzyma rękę na pulsie i myśli żywo o ograniczeniach emisji dwutlenku węgla. Firma stara się minimalizować emisję gazów cieplarnianych i konsekwentnie zwiększać udział odnawialnych źródeł energii w codziennej działalności. Od 2021 r. firma monitoruje emisję śladu węglowego zgodnie ze standardami GHG Protocol i normą ISO 14064-1, podjęto także zobowiązanie do zredukowania emisji CO2 o 50% do 2025 roku. Więcej o naszych inicjatywach z zakresu zrównoważonego rozwoju na stronie