Ołów to metal ciężki, który nie zawiera żelaza. Tak jak inne metale nieżelazne występuje w wielu stopach i znajduje szerokie zastosowanie techniczne. Miękkość i niska temperatura topnienia, sprawiają, że jest on łatwy i szybki w obróbce. Ołów pozyskuje się z rud zawierających jego siarczek. Kolor przypomina przybrudzone, szarawe srebro. Powierzchnia materiału z czasem matowieje i pokrywa się w sposób naturalny ochronnym osadem. Podobnie jak pozostałe metale nieżelazne, ołów nie ulega korozji.

Dzięki wysokiej kowalności ołowiu, był on wykorzystywany już tysiące lat przed naszą erą. Niektóre rozwinięte cywilizacje ceniły sobie ten metal i wykorzystywały go powszechnie. W starożytności ołów był używany głównie do produkcji wyrobów dekoracyjnych, ceramiki i niektórych instrumentów muzycznych. W starożytnym Rzymie był powszechnie używany do produkcji rur wodociągowych, zbiorników na wodę, a także do wyrobu kosmetyków i farb.

W wiekach średnich, przedmioty z ołowiu były podobnie popularne, jak dziś przedmioty z aluminium. Wystarczy wspomnieć, że tworzono z niego nawet biżuterię i naczynia. W Polsce ołów wydobywano między innymi w Małopolsce, a Kraków stał się dzięki temu istotnym punktem na mapie handlu metalami.

W XIX w. na ołów padł wizerunkowy cień, kiedy odkryto saturnizm, czyli stan zatrucia ołowiem. Choć poglądy na jego zastosowanie uległy wówczas przewartościowaniu, to nadal wykorzystywano go w wielu dziedzinach życia i tak dzieje się do dziś. Kluczowe jest, by robić to w sposób bezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

Obecnie ołów ma nieco mniejsze znaczenie, ale wciąż cieszy się popularnością w niektórych gałęziach przemysłu. Na przykład przy produkcji baterii kwasowo-ołowiowych, razem z cyną służy jako materiał do lutowania, korzysta się z niego też w akumulatorach samochodowych i wszędzie tam, gdzie metal jest narażony na działanie kwasów.

Głównymi półproduktami hutniczymi z ołowiu są blachy, taśmy, płyty, pręty, rury, płaskowniki oraz druty. Także w ofercie Metall-Expres znajdziecie produkty z tego metalu. Więcej na stronie