Kopalnia Sierra Gorda w 55% należy do KGHM Polska Miedź. W 2011 roku, po wielu analizach, przy współpracy z renomowanymi firmami McKinsey, BNP Paribas oraz Rothschild, oraz sprawdzeniu ponad 300 projektów, KGHM zdecydowało się na zakup kopalni Sierra Gorda, w jednym z najbardziej bogatych w miedź miejsc na Ziemi. To tu kopalnie ma siedmiu z dziewięciu największych producentów miedzi. Pozostałymi właścicielami Sierra Gorda są Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation.

Złoża miedziowo-molibdenowe, zawierające zarówno siarczkowe rudy miedzi i molibdenu, a także znajdujące się ponad nimi tlenkowe rudy miedzi zostały odkryte już w 2006 r. Budowę kopalni odkrywkowej ukończono w 2014 r., a uruchomienie nastąpiło w czerwcu tego samego roku. Podczas przygotowań do eksploatacji usunięto 192 milionów ton materiału, wliczając w to rudę siarczkową i rudę tlenkową. Zgromadzono do przetworzenia ponad 710 000 ton rudy siarczkowej i 33 miliony ton rud tlenku miedzi. Podczas budowy na terenie kopalni pracowało ok. 10 tys. osób z Polski, Chile i Japonii. Kopalnia jest głęboka na ok. 1000 m, a średnica odkrywki wynosi ok. 2,5 km. Cała infrastruktura zajmuje powierzchnię ok. 85 ha.

W latach 2014–2016 kopalnia przynosiła milionowe straty. Ten stan utrzymywał się do 2021 r. , kiedy to w pierwszym półroczu osiągnęła niezależność finansową. Musiał minąć pierwszy okres wydobywczy, by się okazało, że Sierra Gorda to bardzo dobra inwestycja na przyszłość, gdyż jak wskazują analizy długość życia kopalni szacowana jest na 25 lat. Inwestycja może się
też pochwalić dużą czystością koncentratu miedziowego oraz bardzo niskim kosztem produkcji (0,87 centa za funt miedzi).

Dwa lata temu polski koncern zakładał, że kopalnia w Sierra Gorda przyniesie w perspektywie 25 lat działania ok. 37 mld zł zysków. Tymczasem na tym samym terenie w Chile są jeszcze dwa bliźniacze złoża Pampa Lina i Catabella, które potencjalnie mogą wydłużyć możliwość działania kopalni do ok. 50 lat i zwiększyć zyski do ponad 70 mld zł. To pozwoli KGHM i Polsce na kontynuację poważnej obecności na światowym rynku miedzi. Na eksploatację tutejszych złoży miedzi składa się urabianie za pomocą materiałów wybuchowych, załadunek oraz transport rudy wozidłami do zakładu przeróbczego, o mocy przerobowej wynoszącej ok. 110 tysięcy ton rudy dziennie, gdzie surowiec poddaje się kruszeniu i mieleniu. Do flotacji rudy używa się instalację z separacją koncentratu molibdenu. Produkowany tu koncentrat miedzi jest przewożony m.in. do portu Antofagasta, a następnie wysyłany drogą morską do hut na świecie.

Kopalnia wykorzystuje wodę morską z systemów chłodzenia elektrowni w mieście Mejillones. Zamiast trafiać na powrót do oceanu, woda jest przepompowywana do kopalni rurociągiem o długości około 144 km. 

Sierra Gorda jest obecnie najbardziej rentowną kopalnią ze wszystkich posiadanych przez KGHM. Niemały wpływ ma na to fakt, że koszt gotówkowy produkcji miedzi w Chile jest ponad dwa razy niższy niż w Polsce. Film o kopalni Sierra Gorda: https://youtu.be/IGp5s_GsOe8