Alembikiem posługiwali się już greccy alchemicy na przełomie II i III wieku. Służył im do destylacji różnych cieczy, ponieważ alchemia zajmowała się między innymi odnalezieniem panaceum na wszelkie choroby.

Jak zbudowany jest alembik? Urządzenie można spotkać w postaci szklanego lub miedzianego naczynia czy zbiornika, który zakończony jest wygiętą rurką a w niej osadzony jest korek lub specjalna głowica. Alembik posiada także miedzianą chłodnicę. Urządzenie służy do destylacji prostej, która umożliwia pozyskiwanie substancji lotnych zawartych w roślinach.

Podstawową metodą i procesem rozdzielczym jaki zachodzi w alembiku jest destylacja parą wodną. Naczynie napełnia się wodą, a na tacach układa suche lub świeże części roślinne, takie jak kwiaty, liście, korę. Poprzez gotowanie wody wytwarza się strumień pary wodnej, która przenika surowiec roślinny ułożony na tacy i unosi cząsteczki związków roślinnych. Cząstki pary z olejkami lotnymi chłodzone są w górnej części alembika (w tak zwanej „łabędziej szyji”). Następnie trafiają one do odbieralnika, gdzie po schłodzeniu tworzy się mieszanka dwu fazowa: dolna woda i górna frakcja olejków. Taką mieszaninę trzeba rozdzielić w rozdzielaczu. W efekcie powstają olejki eteryczne i hydrolaty (wody kwiatowe).

Co ciekawe, alembik służy nie tylko do destylowania olejków eterycznych. Urządzenie wykorzystuje się także do destylowania różnych cieczy o różnych temperaturach parowania, albo do wyprodukowania wody destylowanej.

Proces destylacji, choć oparty na kilkusetletnich tradycjach, ciągle zachwyca swoją magiczną transformacją roślinnych esencji. Miedziany alembik, będący niemal artystycznym narzędziem, dodaje temu procesowi nutę estetyki, korespondując z subtelnością i delikatnością aromatów, które wytwarza. W czasach, gdy pragnienie naturalności i autentyczności staje się nieodłączną częścią naszego życia, destylacja przy użyciu alembiku staje się jednym z najpiękniejszych sposobów na pozyskanie esencji natury. Miedź, która przewodzi temu procesowi, staje się symbolem harmonii między tradycją a nowoczesnością, łącząc w sobie siłę rzemiosła z delikatnością natury.

Jak zatem widać, wyroby z miedzi, których produkcją zajmuje się Metall-Expres, mogą być wykorzystywane także i w służbie urody. A biorąc pod uwagę uniwersalny charakter miedzi, możemy być pewni, że jeszcze nie raz będzie ona źródłem takiej niespodzianki. Więcej o produktach z miedzi na stronie.