Nazwa tego stopu miedzi (80 – 90 %) z cyną (20 – 10 %) pochodzi od nazwy portu rzymskiego Brundisium (obecnie Brindisi). Pierwsze wzmianki o wyprodukowaniu brązu pochodzą z Egiptu lub Mezopotamii sprzed około 3-4 tysiące lat p.n.e. Jego odkrycie nastąpiło przypadkowo. Rudy miedzi i cyny występują często wspólnie, dlatego też do topionej rudy miedzi łatwo mogła dostać się ruda cyny. Otrzymany stop był twardszy od miedzi i cyny, znalazł więc szybko zastosowanie w praktyce.

Dość szybko zaczęto wytwarzać aż trzy rodzaje brązu: brąz nadający się do kucia na zimno (miedź z dodatkiem 5 % cyny), brąz narzędziowy (miedź z dodatkiem 10 % cyny) oraz brąz najtwardszy, używany do odlewanie figurek bóstw (miedź z dodatkiem 15 % cyny).

Około 2 tysiące lat p.n.e. produkcja brązu rozwinęła się tak szeroko, że wykonywano z niego powszechnie narzędzia oraz broń i zbroje. Przyspieszyło to rozwój gospodarczy i społeczny, podniósł się także poziom rolnictwa i hodowli. Brąz nie był tez obojętny wszelkim władcom tego świata. I tak na przykład w grobowcu faraona Iteti (panował około 3 tysiące lat p.n.e.) znaleziono rozmaite narzędzia i przedmioty stworzone z brązu. W czasie wojny trojańskiej (XII wiek p.n.e.) korzystano z brązowych pancerzy, tarcz i mieczy. Warto wiedzieć, że starożytny kowal, który wykuwał zbroję i narzędzia rolnicze z brązu miał olbrzymi poklask u współczesnych i był czczony prawie jak bóg. Ma to odzwierciedlenie w greckiej mitologii, gdzie spotkamy kult boga – kowala Hefajstosa. Na południu Europy epoka brązu na dobre rozwinęła się około 2 tysiące lat p.n.e., na terenach współczesnej Polski około 1700 roku p.n.e. Koniec epoki nastąpił około 1000 – 700 roku p.n.e.

Współczesne brązy mają dobre własności wytrzymałościowe, są łatwo obrabialne, a tzw. brązy wysokostopowe poddają się także hartowaniu. Posiadają świetne właściwości przeciwcierne, są odporne na wysoką temperaturę i korozję. Co więcej jest on materiałem neutralnym. W zasadzie jedynym ograniczeniem ich stosowania jest wysoka cena. Dzielimy je na brązy do obróbki plastycznej, dostarczane w formie wyrobów hutniczych – blach, pasów, taśm, prętów, drutów i rur oraz brązy odlewnicze, które dostarczane są w postaci sztab lub kęsów. Wyróżniamy m.in. brąz cynowy, brąz aluminiowy, brąz berylowy, brąz manganowy czy brąz krzemowy.

W powszechnej świadomości dzisiejszego konsumenta brąz najczęściej pojawia się na piersi sportowca odbierającego medal za swój wysiłek i hart ducha w konkurencji sportowej. Tymczasem ma on współcześnie bez wątpienia niezwykle bogate zastosowanie. Wykorzystuje się go do łączenia rur ze stali nierdzewnej, jak również rur miedzianych. Dobrze odnajduje się także w instalacjach gazowych, jak i wodnych. Stosowany jest również do odlewania części maszyn oraz dzwonów, czy pomników. Stopy brązu wykorzystuje się też na przykład w przemyśle morskim.

Szeroką ofertę wyrobów z brązu znajdziecie w zakładce: Oferta – Brąz .