Bez wątpienia miedź znajduje się w grupie niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Bierze udział m.in. w procesie tworzenia się krwinek czerwonych, wpływa dobrze na błonę otaczającą komórki nerwowe oraz na prawidłowość przesyłania impulsów nerwowych. Wchodząc w skład jednego z enzymów o działaniu przeciwutleniającym, uczestniczy w ochronie błon komórkowych przed wolnymi rodnikami, a także w tworzeniu tkanki łącznej. Gdy w organizmie mamy niewystarczającą ilość miedzi, powoduje to gorsze wchłanianie żelaza, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i prowadzi do niedokrwistości. Miedź, podobnie jak srebro, posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, działa efektywnie przy szerszym zakresie wilgotności powietrza. Z tego powodu wykorzystuje się miedź (lub jej stopy), do wykonywania klamek do drzwi i elementów, na których mogą pojawiać się duże ilości patogenów. Badania naukowe dowodzą, że powierzchnie pokrywane miedzią ograniczają ilość patogenów aż o 97%.

Wchłanianie miedzi wprost z pokarmów w przewodzie pokarmowym nie jest zbyt łatwe. Blokują to m.in. białka mleka, jajek oraz związki zawarte w wielu warzywach czy pokarmach zawierających znaczne ilości cynku. W związku z tym świetną metodą na uzupełnienie tego pierwiastka w organizmie jest noszenie biżuterii z miedzi. Pierwiastek ten w mikro ilościach w postaci siarczków doskonale wchłania się przez skórę. Warto przy tym pamiętać, aby biżuteria nie była zabezpieczona powłokami ochronnymi. Na co może pomóc? Poprzez właściwości antybakteryjne woda oczyszczana w naczyniach wyprodukowanych z tego metalu może pozytywnie wpływać na przykład na proces gojenia się ran. Co ciekawe bransoletki czy pierścionki działają w ten sam sposób!

Miedź dezynfekuje rany, eliminuje bakterie i drobnoustroje, które przyczyniają się do infekcji. Działa też przeciwgrzybicznie, dlatego dość często produkuje się z niej biżuterię przeznaczoną na stopy. Biżuteria z tego metalu dobrze wpływa na wygląd skóry – polecana jest osobom z trądzikiem. W starożytnym Egipcie stwierdzono, że miedź może pomóc w leczeniu chronicznych bólów głowy. Z właściwości przeciwbólowych tego metalu korzysta się także obecnie, zwłaszcza w zakresie mięśni i kości. Gdy wlejemy wodę oczyszczoną do miedzianego naczynia, pomoże nam to pozbyć się stanów zapalnych. W związku z tym często polecana jest sportowcom, którzy nierzadko stykają się z takimi problemami. W tym kontekście miedziana biżuteria to doskonałe rozwiązanie dla osób mających problemy z bólami reumatycznymi dłoni czy nóg. Jest w stanie również łagodzić ból kręgosłupa, a także stany zapalne stawów. Już w starożytności miedź symbolizowała miłość i równowagę i była używana przez wieki do leczenia i ochrony. Jak widać nie wszystko co stare jest złe. Współczesne doświadczenia pokazują, że miedziana biżuteria to nie tylko piękny dodatek, ale także kolejny sposób na nasze zdrowie.