W wyposażeniu lotnisk często znajdziemy wiele przedmiotów ze stali nierdzewnej. Mogą to być dachy terminali, lady, dozowniki wody, przegrody (np. do zabudowy toalet), wyposażenie systemów wentylacyjnych, poręcze i balustrady, windy, ruchome schody i chodniki, wózki, systemy zamocowań itp. Infrastruktura lotniskowa musi spełniać kilka kluczowych warunków. Pierwszy to wytrzymałość. Elementy lotniskowe powinny być trwałe i trudne do zniszczenia, ponieważ nastawione są na intensywne i długie użytkowanie.

Druga kwestia to bezproblemowość czyszczenia. Przy tak intensywnej eksploatacji z jaką mamy do czynienia na lotniskach ważne jest, by materiał z którego wykonana są elementy wyposażenia był łatwy do czyszczenia i konserwacji. Trzecim warunkiem jest estetyka. Z lotnisk z reguły korzystamy gdy jedziemy na wytęsknione wakacje lub wyjazd służbowy. Nie dziwi więc, że zarządzającym lotniskami zależy na tym, by te obiekty wyglądały jak najbardziej schludnie i profesjonalnie, a w przypadku lotnisk w wielkich miastach nierzadko wręcz luksusowo. Wszystkie te cechy spełnia stal nierdzewna.

Jak się zatem okazuje bez stali nierdzewnej nie polecimy, bowiem nie tylko samolot, ale i lotniska, z których odlatujemy w siną dal nie poradzą sobie bez tak ważnego dla całej gospodarki surowca. Gdzie jeszcze stal nierdzewna jest nieodzownym elementem codzienności? Dowiecie się w kolejnych tekstach.