Transformacja energetyczna powinna być oparta na dwóch fundamentach – szerokim dostępie do odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dostępie do surowców, kluczowych do wdrażania efektywnych i przyjaznych dla środowiska technologii. Surowców takich jak miedź. Polska jest jednym z wiodących producentów miedzi. Jej właściwości takie jak wysoka przewodność elektryczna, trwałość czy 100% zdolność do recyclingu, sprawiają, że jest niezbędna dla nowoczesnej energetyki, która bazuje na OZE. Jest ona bowiem szeroko wykorzystywana do produkcji istotnych elementów infrastruktury energetycznej , w tym m.in.: przewodów i kabli, silników elektrycznych i transformatorów, systemów solarnych, paneli fotowoltaicznych oraz bardzo ważnych baterii i systemów magazynowania energii. 

Choć miedź cieszy się dużym powodzeniem w całym systemie energetycznym, to jest szczególnie doceniana w rozwoju OZE. Przewiduje się, że wykorzystując przewodność elektryczną miedzi, w ciągu następnych 20 lat w Europie będzie można zmniejszyć emisję CO2 o ponad 100 milionów ton rocznie. Jeśli w długiej perspektywie dążymy do budowania zeroemisyjnej gospodarki, to miedź powinna być kluczowym elementem tej rozgrywki. Choć szacuje się, że dostęp do miedzi jest niezagrożony, to polityka rządów oraz zainteresowanych w OZE podmiotów powinny koncentrować się na zwiększeniu efektywności w zakresie wytwarzania energii, jak i wykorzystania miedzi. Efektem powinno być obniżanie kosztów dla odbiorców końcowych.

Europejski Instytut Miedzi szacuje, że każdy kilogram miedzi, który zostaje użyty w systemie energetycznym, w zależności od wykorzystywanej technologii, daje oszczędność pierwotnie wytworzonej energii 500-50 000 kWh, obniżając koszty 60-6000 EUR na poziomie Unii Europejskiej. To ogranicza także wydatki na funkcjonowanie systemu.

Warto też pamiętać, że realizacja planów rozwoju elektromobilności w Polsce również nie obędzie się bez inwestycji w OZE, bez której nie ma co liczyć na budowę odpowiedniej infrastruktury dystrybucyjnej oraz stacji ładowania pojazdów. W efekcie będzie konieczne poniesienia kolejnych nakładów na modernizację sieci, aby odpowiedzieć na większe zapotrzebowanie na energię, sprostać wahaniom częstotliwości napięcia, a także umożliwić magazynowania energii. W całym tym procesie miedź odegra jedną z głównych ról.