Miedź należy do grupy metali półszlachetnych, ciężkich. Jest metalem miękkim, kowalnym, który ze względu na charakterystyczną pomarańczowo-czerwoną barwę określany jest mianem ,,czerwonego metalu’’. Charakteryzuje się znakomitą przewodnością cieplną i elektryczną. Jest metalem niemagnetycznym wykazującym właściwości bakteriobójcze. W kontakcie z powietrzem szybko pokrywa się cienką, ochronną warstwą tlenku, która zapobiega dalszym reakcjom. Miedź wystawiona przez dłuższy czas na działanie wilgotnego powietrza wytwarza zieloną warstwę soli miedzi, zwaną patyną, która chroni metal przed korozją.

Miedź, co ważne dla przemysłu gorzelniczego, katalizuje wiele reakcji chemicznych. Posiada bardzo duże właściwości oczyszczające przy produkcji alkoholu ze zbóż. I tak na przykład oryginalna szkocka whisky jest produkowana w zbiornikach miedzianych. Przy tym alkohol w kontakcie z miedzią w trakcie procesu destylacji ma zupełnie inne właściwości smakowe, stąd stosuje się miedziane katalizatory (sprężyny), które oczyszczają produkowany alkohol z nieprzyjemnych zapachów.

Metall-Expres w pełni wykorzystuje możliwości, jakie daje ten materiał i z przyjemnością dostarcza surowiec dla branży gorzelniczej. Jednym z partnerów firmy jest Factory Still Sp. z o.o., która produkuje pod marką GENIO inteligentne aparaty destylacyjne i linie produkcyjne dla mikro gorzelni z całego świata. Można spotkać je na prawie każdym kontynencie. Działają w gorzelniach w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Kanadzie, Australii, Islandii, Nowej Zelandii, Karaibach czy Wielkiej Brytanii. Destylatory marki GENIO są od podstaw projektowane, spawane i montowane w Polsce.

W pełni automatyczne destylatory GENIO są idealne do produkcji alkoholi wysokoprocentowych, takich jak wódki, a także bogate w smak i aromat giny, rumy, whisky i brandy. W ostatnich miesiącach wykorzystywane były również do produkcji czystego etanolu do wytworzenia preparatów odkażających.

Miedź w aparatach destylacyjnych wykorzystywana jest głównie na obudowę zbiornika, by urządzenie spełniało walory estetyczne gorzelnika. Jednak na przykład dla klientów ze Szkocji, zajmujących się produkcją whisky, aparaty destylacyjne to urządzenia, w których miedź to nie tylko płaszcz osłonowy ale również zbiornik wewnętrzny, który ma kontakt z cieczą. Nasz surowiec, jak widać, wpływa więc na niemal każdy etap produkcji waszych ulubionych trunków. Jesteśmy dumni, że możemy dołożyć choć tę małą cegiełkę do radosnych chwil w życiu naszych klientów. Wznieśmy toast za miedź!

Więcej o produktach z miedzi w zakładce