Firma KoBold Metals, wykorzystująca AI do poszukiwania minerałów, od nieco ponad roku prowadzi wiercenia w Zambii. Firma oświadczyła, że odkrycie dokonane w ramach projektu Mingomba przewyższa pod względem zawartości miedzi projekty funkcjonujące w Chile. Potencjał produkcyjny jest porównywalny do kopalni Kamoa-Kakula zlokalizowanej w Demokratycznej Republice Konga (DRC). Spekuluje się, że złoże może być większe niż to, na którym operuje Kamoa-Kakula, która w 2023 roku wyprodukowała prawie 400 tys. ton miedzi. Docelowo szacunki mówią, że roczna produkcja Mingomba może być nawet dwa razy większa, co oznaczałoby wydobycie o 1/3 większe niż cała produkcja miedzi polskiego koncernu KGHM. Złoże zawiera miliardy ton bardzo zasobnych w miedź skał, choć dokładne dane nie są jeszcze podawane, spekuluje się, że może zawierać dziesiątki mln ton tego metalu.

Amerykańska firma wciąż prowadzi wiercenia, ale według jej prognoz, kopalnia mogłaby zacząć produkować miedź w ciągu dekady. Wstępnie koszt podziemnego zakładu oszacowano na 2 miliardy dolarów. Zdaniem ekspertów, nie powinno być problemów ze zdobyciem funduszy, ponieważ dobrym przykładem jest kopalnia Kamoa-Kakula, która szybko się spłaca, a Mingomba pracowałaby w podobnych warunkach.

Firma KoBold Metals z siedzibą w San Francisco, która wykorzystuje AI do poszukiwania materiałów kluczowych dla przejścia na zieloną energię, oświadczyła, że odkrycie w ramach projektu Mingomba znacznie przewyższa pod względem zawartości miedzi projekty w Chile, wiodącym kraju produkującym ten metal. Prezydent Zambii, Hakainde Hichilema, stwierdził, że będzie to nie tylko największa kopalnia w kraju, ale jedna z największych na świecie, być może jedna z trzech największych. Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności będzie produkować znacznie ponad 500-600 tys. ton miedzi rocznie. Dla porównania, Escondida w Chile, największa kopalnia miedzi na świecie, wyprodukowała w zeszłym roku ponad milion ton tego metalu, a Grasberg w Indonezji, druga co do wielkości kopalnia, wyprodukowała 770 tys. ton w 2022 roku.

Udziałowcami KoBold są Breakthrough Energy Ventures, wspierane przez Gatesa i Jeffa Bezosa, a także T. Rowe Price Group Inc., Bond Capital, Andreesen Horowitz i Equinor ASA. Według strony internetowej firmy, Michael Bloomberg jest również inwestorem w Breakthrough. Hichilema podkreślił, że odkrycie to ma „ogromne” znaczenie dla Zambii. Całkowita produkcja miedzi, drugiego co do wielkości producenta tego metalu w Afryce, spadła w zeszłym roku do poniżej 700 tys. ton. Nowy projekt, który może niemal podwoić ten wolumen, przyspieszy realizację celu prezydenta kraju, jakim jest zwiększenie krajowego wydobycia do trzech milionów ton do 2031 roku.

W Metall-Expres trzymamy kciuki za takie „odkrycia”. Dzięki nim w naszej stałej ofercie można znaleźć szeroki przekrój wyrobów z miedzi. Więcej na stronie.