Statua powstawała w latach 1884–1886 we Francji. Jest darem Francuzów dla Stanów Zjednoczonych z okazji stulecia podpisania Deklaracji Niepodległości. W założeniu miała symbolizować przymierze zawarte między tymi krajami w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Posąg to wizerunek kobiety, stojącej na zerwanym łańcuchu, która w prawej wyciągniętej ku górze dłoni trzyma płonącą pochodnię, a w lewej tablicę, na której widać napis „4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki”.

Ten jeden z największych posągów na świecie waży 229 ton. Wysokość od podstawy do wierzchołka pochodni wynosi 46,5 m, a od ziemi od ziemi do najwyższego punktu 92,99 m. Posąg zaprojektował Frédéric Auguste Bartholdi, a za konstrukcję ukrytej wewnątrz metalowej kratownicy odpowiadał Gustaw Eiffel, z kolei postument jest dziełem Amerykanina Richarda Morrisa Hunta. Konstrukcja pomnika wykonana jest z miedzi i stali, ale prym wiedzie tu ten pierwszy materiał

Statua Wolności wykonana jest z ponad 80 ton miedzi, która przypłynęła tu z kopalni miedzi Visnes na wyspie Karmoy koło Stavanger, w Norwegii, wyprodukowana zaś została przez francuskich artystów. Stalowa konstrukcja posągu pokryta jest 2,4 mm warstwą miedzi, która była tu jedynym słusznym wyborem. Metal wytrzymał podróż z Francji do Ameryki przez słone wody oceanu, na których działanie był mocno wystawiony.

Zewnętrza powłoka w efekcie działania warunków atmosferycznych dawno utraciła oryginalny miedziany kolor. Początkowo stała się ciemnobrązowa, a przed 1920 rokiem zielona i tak już zostało. Unikalny, zielonkawy kolor bierze się stąd, iż miedź z upływem czasu pokryła się patyną.

W Metall-Expres wiemy, że z miedzi mogą powstać wielkie rzeczy. Ba, nawet budowle – legendy. Z tym większym zaangażowaniem dostarczamy codziennie produkty z miedzi do wielu branż.

Więcej o tych produktach w zakładce.