Coraz częściej wyzwaniem dla producentów kolektorów słonecznych, którzy dostarczają kolektory wykonawcom dużych instalacji solarnych, jest uzyskanie jak najwyższych parametrów wydajnościowych jak najniższym kosztem. Odpowiedzią na tę potrzebę staje się aluminium.

Użycie kolektora słonecznego wykonanego „w pełni” z aluminium pozwala na wykorzystanie szeregu zalet. Po pierwsze bardziej korzystna cena. W efekcie dużej różnicy w cenie zakupu aluminium w porównaniu do ceny miedzi, a także dzięki mniejszym wahaniom ceny aluminium na rynku, można uzyskać możliwość znacznie prostszego prognozowania oraz kalkulacji kosztów.

Co istotne, zapewnienie niższej ceny kolektora odbywa się bez uszczerbku na wydajności. Satysfakcjonującą wydajność uzyskuje się dzięki zastosowaniu powłoki selektywnej eta plus na blasze aluminiowej odpowiedniej grubości, połączeniu blachy z rurkami przepływowymi o właściwych parametrach, ustaleniu właściwych parametrów w procesie ultradźwiękowego łączenia blachy z rurkami przepływowymi absorbera, a także  prawidłowemu ustaleniu nominalnego przepływu medium grzewczego.

Kolektory z aluminium są lżejsze od tych, w których wykorzystano miedź dzięki znacznie mniejszej gęstości aluminium. Różnica może wynosić nawet 40%, a to odgrywa niemałą rolę w montażu oraz transporcie.

Użycie aluminium w kolektorach pomaga uniknąć korozji, a właściwe parametry aluminium umożliwiają bezproblemowe zastosowania kolektorów w otoczeniu agresywnym, w którym znajdziemy na przykład sól morską.

I wreszcie zastosowanie złączek aluminiowych (lub tych wykonanych ze stali nierdzewnej), jest dodatkowym czynnikiem pozwalającym na ograniczenie zawartości inhibitorów w cieczy grzewczej. Kolektory, które posiadają miedziane rurki przepływowe wymagają użycia specjalnych cieczy solarnych. Tymczasem przejście na aluminium to możliwość kolejnych oszczędności, które doceni się zwłaszcza przy dużych instalacjach solarnych.