Mosiądz wysokoniklowy do złudzenia przypomina srebro, choć od chemicznej strony nie ma z nim nic wspólnego. Powszechnie nazywa się go nowym srebrem albo srebrem chińskim, równie często stosowaną nazwą jest też alpaka. Jest pożądanym surowcem do tworzenia wyrobów jubilerskich.

Blachy i taśmy z mosiądzu wysokoniklowego otrzymuje się ze stopu miedzi z dużą domieszką niklu oraz cynku. Mosiądz wysokoniklowy różni się od tradycyjnego mosiądzu właśnie kolorem dzięki wysokiej zawartości niklu. Alpaka ze względu na „braterstwo” ze srebrem i bardzo poszukiwane właściwości jest coraz chętniej używana do tworzenia biżuterii. Nie ciemnieje i nie powoduje podrażnień skóry, co wpływa na jej atrakcyjność w branży jubilerskiej. Ale na tym nie koniec jej zalet.

Pozostałe cechy mosiądzu wysokoniklowego sprawiają, że ma zastosowanie w produkcji elementów elektrycznych, w mechanice precyzyjnej, czy wytwarzaniu wyrobów artystycznych. Alpakę stosuje się też do produkcji naczyń oraz nakryć stołowych wysokiej jakości, precyzyjnego sprzętu medycznego, czy – co ciekawe – instrumentów muzycznych jak flety poprzeczne czy saksofony. Dzięki szerokiej gamie zastosowań wyroby z mosiądzu wysokoniklowego niejednokrotnie rywalizują z produktami wytwarzanymi z mosiądzu, brązu czy miedzi.

Metall-Expres w swojej ofercie posiada blachy i taśmy z tego materiału – więcej w zakładce: https://metallexpres.pl/oferta/mosiadz