Współcześnie ruchome schody stosuje się niemal wszędzie – w praktycznie wszystkich nowo budowanych supermarketach i centrach handlowych, ale też tam, gdzie przestrzeń publiczna z czasem jest mniej funkcjonalna i wymaga odnowienia. Mowa tu o bankach, lotniskach, dworcach kolejowych czy stacjach metra.

Ruchome schody czy chodniki mają wiele zalet: szybsze przemieszczanie się między poszczególnymi poziomami bez wysiłku, jednoczesne przenoszenie dużej liczby osób, a także bycie swego rodzaju drogowskazem, środkiem nawigacji w dużych, pełnych ludzi przestrzeniach, gdzie jest spore natężenie ruchu.

W ruchomych schodach istnieją trzy najważniejsze elementy: maszyna trakcyjna z ruchomymi schodami, kratownica, szafa sterownicza i system krokowy. Oprócz innych materiałów takich jak aluminium, czy szkło hartowane, do produkcji ich poszczególnych elementów używa się stali nierdzewnej. Wykorzystuje się ją w przygotowaniu stopni, balustrad, płyty przystankowej, cokołów, wewnętrznej i zewnętrznej obudowy (w dwóch ostatnich elementach sprawdza się stal nierdzewna szczotkowana).

Co ciekawe początkowo schody ruchome były traktowane jako rozrywka, a nie jako praktyczny transport. Dziś, zwłaszcza w warunkach miejskich, trudno nam sobie bez nich wyobrazić rzeczywistość.