Miedź to metal najwcześniej poznany przez człowieka. Materiał po raz pierwszy został wykorzystany w epoce kamienia. Już 7 tys. lat p.n.e. starożytni Egipcjanie poznali zalety tego surowca. Wykonywali z nich m.in. bardzo wartościowe pod względem artystycznym miedziane naczynia. Bardziej współcześnie, wraz z rozwojem technik militarnych i wojnami, w Europie wystąpiło duże zapotrzebowanie na metale kolorowe, głównie na miedź i cynę, dzięki temu zwiększyła się także produkcja tych metali. W kolejnych latach popyt stał się jeszcze większy, głównie przez rozwój przemysłu elektrotechnicznego.

Choć mosiądz w terminologii historycznej nie dorobił się własnej epoki, to tak naprawdę „czas mosiądzu” rozpoczął się pod koniec epoki brązu – około X wieku przed naszą erą. Wykopaliska wskazują, że właśnie w tym okresie rozpoczęto wytapianie pierwszych przedmiotów z tego stopu, a to oznacza, że mosiądz ma już około trzech tysięcy lat.  Na początku służył on do odlewania i kucia narzędzi rolniczych, broni, jak i przedmiotów użytkowych i ozdób. Przez trzy tysiące lat technologię udoskonalono, eksperymentowano z proporcjami. To pozwoliło na odkrywanie nowych możliwości materiału. Obecnie produkuje się kilka odmian mosiądzu, które różnią się głównie zawartością cynku w ilości 10-45% oraz innymi dodatkami, jak aluminium, cyna, mangan, ołów, nikiel, żelazo, arsen i krzem.

Brąz bezsprzecznie mocno odcisnął swoje piętno w dziejach ludzkości. Znany był już w odległej starożytności, sporządzano z niego narzędzia, broń i ozdoby, stąd epokę która nastąpiła po epoce kamiennej i trwała do epoki żelaza nazwano epoką brązu. Materiał ma współcześnie niezwykle bogate zastosowanie. Wykorzystuje się go do łączenia rur ze stali nierdzewnej, jak również rur miedzianych. Dobrze odnajduje się także w instalacjach gazowych, jak i wodnych. Stosowany jest również do odlewania części maszyn oraz dzwonów, czy pomników. Stopy brązu wykorzystuje się również w przemyśle morskim.

Odkrycie miedzi, mosiądzu i brązu w ogromnym stopniu przyczyniło się do rozwoju wielu cywilizacji. Warto pamiętać o ich ponadczasowości.

Szeroką ofertę wyrobów z miedzi znajdziecie w zakładce: Oferta – Miedź.

Szeroką ofertę wyrobów z mosiądzu znajdziecie w zakładce: Oferta – Mosiądz.

Szeroką ofertę wyrobów z brązu znajdziecie w zakładce: Oferta – Brąz.