Szyny prądowe wytwarzane są głównie z miedzianych płaskowników. Wybór konkretnego kształtu i formy zależy od wielu czynników, takich jak wymagane właściwości elektryczne, mechaniczne, koszty produkcji i konkretna aplikacja, w której szyny prądowe zostaną zastosowane. Płaskowniki miedziane są preferowane ze względu na swoją powierzchnię przewodzącą, co może zwiększyć efektywność przekazywania prądu.

W procesie produkcji szyn prądowych z płaskowników miedzianych mogą być stosowane różne metody, takie jak cięcie, gięcie, spawanie, a także obróbka termiczna w celu poprawy właściwości przewodzących. W praktyce, wybór konkretnego kształtu i formy szyn prądowych będzie zależał od konkretnych wymagań technicznych i projektowych danego zastosowania.

Szyna prądowa to też element przewodzący stosowany w rozdzielnicach elektrycznych do połączeń aparatów modułowych. Jest akcesorium, które ułatwia monterowi oprzewodowanie rozdzielnicy, będąc zastępstwem za mostkowanie i oszczędzając miejsce, które w skrzynce elektrycznej jest bardzo istotne. Ma formę listwy z cienkimi stykami łączeniowymi u góry, przypominającą nieco grzebień. Najmniejsze dostępne na rynku szyny posiadają 12 styków.

Wbrew powszechnemu twierdzeniu szyna łączeniowa nie służy do mocowania aparatury elektrycznej w rozdzielnicy. Element ma natomiast za zadanie rozlokować aparaty modułowe w rozdzielnicy w taki sposób, aby nie było konieczne korzystanie z wielu różnych przewodów, które zazwyczaj się plączą i przez to utrudniają widoczność. Lepiej posłużyć się szyną, zamiast wykonywać mostki ręcznie przy użyciu kabli i końcówek tulejkowych. Na pewno podniesie to nasz komfort podczas dokonywania prac naprawczych, gdyż miejsce awarii będzie dobrze widoczne i łatwe do zlokalizowania.

Metall-Expres jako producent płaskowników miedzianych w gatunku Cu-ETP oraz Cu-OF, zgodnie z normą  EN 13601, w oparciu o innowacyjna metodę wyciskania CONFORM, jest odpowiedzią  na zapotrzebowanie branży elektrycznej, więcej w ofercie Metall-Expres.