Powierzchnia przeciwdrobnoustrojowa to taka, która zawiera środek hamujący zdolność mikroorganizmów do wzrostu na powierzchni materiału. Takie materiały są coraz szerzej badane pod kątem ewentualnego zastosowania w różnych warunkach np. w klinikach, przemyśle, a nawet w domu.

Ostatnio odkryto, że miedź i jej stopy (takie jak mosiądz, brązy, i inne) są naturalnymi materiałami przeciwdrobnoustrojowymi, niszcząc szeroką gamę mikroorganizmów. To, jak się jednak okazuje, nic nowego. Ludzkość korzystała z tej właściwości metalu już w starożytności. Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali jej właściwości do dezynfekcji wody pitnej i ran. Hipokrates zalecał stosowanie miedzi w terapii zakażeń w przebiegu owrzodzeń żylakowatych podudzi. Rzymianie używali miedzi do leczenia ran i uszkodzeń skóry. W czasie I wojny światowej lekarze odkryli, że w ranach, w których przez dłuższy czas pozostawały fragmenty łuski naboju zawierającej miedź, rzadziej dochodziło do infekcji. Teraz po latach zapomnienia próbuje się odtworzyć tę wiedzę i zbadać jeszcze więcej. Mechanizmy przeciwdrobnoustrojowe miedzi były poddawane testom od dziesięcioleci i dzieje się to nadal, gdyż płynie z tego sporo nauki i korzyści dla współczesnych.

Miedź jest zdolna redukować na swojej powierzchni liczbę mikroorganizmów takich jak np. bakterie, grzyby (w tym pleśnie) oraz wirusy. Badania kliniczne pokazują, że powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi higienicznej mogą zredukować ryzyko wystąpienia zakażeń klinicznych nawet o 58%. Powierzchnie miedzi i stopów miedzi są skutecznym środkiem zapobiegającym rozwojowi bakterii. Testy sprawdzające aktywność wirusów i bakterii  (EPA) na wymienionym metalu wskazują, że u ponad 355 stopów miedzi:

– zmniejszają zanieczyszczenia bakteryjne, osiągając 99,9% zmniejszenia w ciągu dwóch godzin od narażenia – w sposób stały

– zabijają ponad 99,9% bakterii w ciągu dwóch godzin od ekspozycji

– zapewniają permanentne działanie przeciwbakteryjne, zachowując skuteczność w zabijaniu ponad 99,9% bakterii w ciągu dwóch godzin;

– hamują gromadzenie się i wzrost bakterii w ciągu dwóch godzin od narażenia między etapami czyszczenia i dezynfekcji.

Jak to się dzieje? Dokładny mechanizm nadal jest jeszcze nie zweryfikowany, jednak badania pokazują, że odbywa się to w dwóch etapach. Interakcja między powierzchnią miedzi a zewnętrzną błoną bakterii powoduje rozpad tej drugiej. Błona każdej komórki, w tym organizmów jednokomórkowych – bakterii – wyróżnia się stabilnym przepływem mikroprądów. Gdy bakteria wejdzie w reakcję z powierzchnią miedzi, następuje mikrozwarcie na powierzchni błony komórkowej, osłabiając ją i powodując powstawanie otworów. Następnie do osłabionej komórki przepływają jony miedzi. Miedź dosłownie „zalewa” jej wnętrze, wstrzymując wydzielanie enzymów i blokując jej metabolizm. W konsekwencji bakterie nie mogą dłużej „oddychać”, „jeść” czy „wytwarzać energii”.

Miedziane powierzchnie dotykowe (z symbolem Cu+) skuteczne eliminują m.in. gronkowca złocistego, pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), wirusy grypy typu A czy norowirusy będące częstą przyczyną infekcji. Dobrze jest je stosować w miejscach dużego zagęszczenia osób. Uchwyty, klamki czy poręcze z miedzi Cu+ są coraz częściej montowane na lotniskach, dworcach kolejowych, w środkach komunikacji miejskiej oraz placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Z kolei zatwierdzone przez EPA przeciwdrobnoustrojowe produkty miedziane w zastosowaniach medycznych i powszechnych obejmują np. poręcze, uchwyty, stoły nad łóżkiem, zlewozmywaki, krany, klamki, wyposażenie toalet, klawiatury komputerowe i wiele innych.

Więcej o produktach z miedzi z oferty Metall-Expres w zakładce.