Optymalny poziom miedzi w organizmie jest niezbędny do prawidłowego uformowania się łodygi włosa. Dzięki temu pierwiastkowi śladowemu włosy są sprężyste i silne, z kolei niedobór prowadzi do osłabienia włosów, częściowego odbarwienia i rozdwajania się końcówek.

Miedź jest niezbędnym składnikiem enzymów odpowiedzialnych za produkcję melaniny, pigmentu, który nadaje włosom ich kolor. Gdy poziom miedzi jest niski, produkcja melaniny zostaje zakłócona, co może prowadzić także do przedwczesnego siwienia. Istnieją doniesienia, że włosy mogą przejściowo siwieć pod wpływem stresu, a po jego ustąpieniu wracać do pierwotnego koloru. Można więc wnioskować, że wyrównanie niedoborów miedzi może pomóc w przywróceniu włosom ich naturalnej barwy.

Niedobór miedzi może wynikać z kilku przyczyn, w tym z problemów z wchłanianiem składników odżywczych, nadmiernego spożycia cynku (który zmniejsza wchłanianie miedzi), zabiegów chirurgicznych, takich jak operacje bariatryczne, a także rzadkich zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Menkesa.

Objawy niedoboru miedzi to nie tylko zmiany w kolorze włosów, ale także inne problemy zdrowotne, takie jak anemia, osłabienie mięśni, problemy z układem nerwowym, i zaburzenia odporności. Włosy osób z niedoborem miedzi mogą stać się cienkie, słabe, a nawet „kędzierzawe” w przypadku ciężkiego niedoboru.

Stres także może wpływać na poziom miedzi w organizmie. Wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, może prowadzić do zmniejszenia poziomu miedzi, co z kolei może przyspieszać proces siwienia.

Aby zapobiegać niedoborom miedzi, warto włączyć do diety produkty bogate w miedź, takie jak wątróbka, ostrygi, sezam, migdały, oraz zadbać o odpowiednie zarządzanie stresem i unikanie nadmiernego spożycia cynku.

Podsumowując, miedź odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych i pełnych koloru włosów. Z kolei niedobór tego pierwiastka może prowadzić do przedwczesnego siwienia i innych problemów zdrowotnych związanych z włosami, jak osłabienie ich struktury. Odpowiednie zarządzanie poziomem miedzi w organizmie, poprzez zrównoważoną dietę, radzenie sobie ze stresem oraz unikanie nadmiernego spożycia cynku są w takiej sytuacji kluczowe. Dzięki zrozumieniu znaczenia miedzi dla zdrowia włosów oraz odpowiedniemu dbaniu o jej poziom w organizmie, można cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami przez długie lata.

Również w Metall-Expres, gdzie miedź stanowi jeden z głównych surowców naszej działalności, stawiamy na sztandarach dbanie o jej odpowiednie dawkowanie w naszym codziennym życiu. 😉