Zwiedzając browar restauracyjny naszym oczom ukazują się lśniące miedzią „garnki” – wizytówka każdego browaru. Niewielu z was jednak wie, że za piękną konstrukcją z miedzi, w środku najczęściej ukryta jest kadź właściwa. Wykonuje się ją z wysokiej jakości stali.

W poprzednich wiekach miedź była bardzo chętnie używana w browarnictwie. Wówczas zarówno kadzie, jak i cała armatura były wykonane z miedzi. Przemawiało za nią wiele argumentów.

Miedź ma wysoką przewodność cieplną, zatem wodę w kadzi miedzianej można podgrzać łatwiej i z mniejszą stratą cieplną. To dostrzegli i doceniali nasi przodkowie.

Jest łatwiejsza w obróbce i miększa od stali, a przez to bardziej plastyczna i łatwiejsza do formowania. Było to wielką przewagą w minionych wiekach, a stalową kadź mógł wykonać człowiek bez wykorzystania skomplikowanych narzędzi. Miedziane alembiki w Szkocji nawet dziś wyklepuje się młotkiem.

Miedź posiada właściwości antybakteryjne – nasi przodkowie dostrzegli, że woda płynąca w miedzianych rurach jest lepszej jakości.

Uwalnia jony, które co prawda w większym stężeniu są niekorzystne i powodują mutacje, ale w niskich dawkach są niezwykle przydatne do właściwej pracy drożdży i rozpoczęcia szybkiej fermentacji.

Likwiduje aromaty siarkowe, których nikt nie pożąda w piwie. Usuwanie aromatu siarkowodoru z młodego alkoholu przy pomocy miedzi jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbywania się tej wady.

Miedź niewątpliwie pięknie wygląda, a błyszczące kadzie to często wizytówka browaru – głęboka, ciemnoczerwona barwa, metaliczny błysk – nic w świecie piwa nie jest tak emblematyczne, jak tradycyjna „ruda” kadź.

W XX wieku w browarnictwie zastąpiła ją stal. Obecnie w przemyśle spożywczym używa się niemal wyłącznie wysokiej jakości stali kwasoodpornej, zwanej też kwasówką. Posiada ona piękny, szary, przytłumiony połysk. Ale kluczowe są właściwości, tak doskonale nadające się do kontaktu z żywnością. Stal jest twarda, można jej nadać dowolny kształt, nie reaguje nawet z mocno kwaśnym jedzeniem, ani też z agresywnymi środkami czyszczącymi. Co równie ważne – nie rdzewieje.

Metall-Expres dostarcza produkty do różnych branż, posiadając w swojej ofercie zarówno produkty z miedzi , jak i stali .