Tymczasem stal jest trwałym, bezpiecznym, higienicznym materiałem i charakteryzuje się niskimi kosztami utrzymania. Jest więc zrównoważonym rozwiązaniem dla małej architektury.

Mała architektura pełni ogromną funkcję w naszym życiu i często występuje w mieście. Wszędzie, a zwłaszcza w miastach potrzebne są ławki, by móc usiąść, niezbędne są też place zabaw dla dzieci umiejscowione nie tylko na terenie szkolnym, czy w miejscu publicznym, lecz również pomiędzy blokami. Elementy małej architektury, to również kosze na śmieci, donice na kwiaty, popielnice na niedopałki, słupy parkingowe, stojaki na rowery, ogrodzenia, balustrady zapewniające bezpieczeństwo dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Elementy małej architektury to też wszelkiego różnego rodzaju zadaszenia i wiaty osłaniające wewnętrzną cześć przed zamknięciem.

Podstawowym materiałem, z którego wykonywana jest mała architektura miejska jest stal nierdzewna. Obok niej stosuje się również kamień, beton, tworzywa sztuczne, czy drewno. Materiały często miesza się ze sobą w celu uzyskania odpowiedniego sprzętu. Dobrym przykładem mogą być ławki wykonane z metalu i drewna. Stal jest odporna na ciągle zmieniające się warunki atmosferyczne i trudno się psuje, jak bywa np. w przypadku drewnianych elementów. Dodatkowo jest odporna na działanie siły np. podczas chuligańskich wybryków. Jest stabilnym materiałem i przedmioty z niej wykonane są w stanie przetrwać dziesiątki lat.

Obecnie w większości zastosowań dla małej architektury powszechnie stosuje się stal austenityczną typu 1.4301/1.4307 dla standardowych zastosowań oraz stal typu 1.4401/1.4404 dla bardziej wymagających warunków korozyjnych. Poprzez szybki rozwój miejskiej infrastruktury wybór małej architektury jest ogromny, a jej elementy towarzyszą nam na co dzień. Nawet się nie obejrzysz jak dziś, jutro czy pojutrze ponownie „na mieście” użyjesz czegoś ze stali nierdzewnej.