Wiadomo, że winogrona zawierają kwasy, które przy kontakcie z metalem, wchodzą  z nim w reakcję. Szczęśliwie, w świeżych owocach ich stężenie jest stosunkowo niewielkie. W przeszłości do produkcji naczyń i narzędzi przeznaczonych do kontaktu z żywnością używano metali, jednak najbardziej popularne żelazo było nieodporne na korozję i działanie kwasów. Trzeba było temu jakoś zaradzić.

Zmiany nadeszły w połowie XIX wieku we Francji. Odkryto wówczas, że dodanie chromu do żelaza może chronić je przed działaniem kwasów. Jednak na nierdzewną stal (stop żelaza z węglem, nieprzekraczającego 2,1% zawartości z dodatkiem chromu) poczekać trzeba było do 1912 roku. Wtedy inżynierzy Kruppa opatentowali tzw. stal austenityczną. W 1913 w Anglii po raz pierwszy pojawiło się określenie stal nierdzewna. Od tego momentu rozpoczęła się popularność stali wykorzystywanej m.in. do wyrobu sztućców.

Kariera stali w przemyśle winiarskim wiąże się z popularnością specjalnych kadzi ze stali nierdzewnej. Po pierwsze łatwo jest je czyścić, po drugie są wyposażone w urządzenia kontrolujące temperaturę, co okazuje się kluczowe zwłaszcza w gorących klimatach przy produkcji win białych. Duże temperatury zabijają świeżość aromatów, mogą też spowodować, że wino będzie smakowało jak rozgotowany kompotowy owoc. Tymczasem fermentacja moszczu z winogron w stali nierdzewnej odbywa się w środowisku wolnym od tlenu. Takie wina są orzeźwiające, pachną lekko i soczyście.

Ponadto stal nierdzewna to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony: wody, czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów, czy roztworów alkalicznych. Popularność tego materiału w branży winiarskiej nie może więc dziwić.

Metall-Expres, co prawda nie dostarcza (jeszcze) produktów do winiarni, ale przykłada odpowiednią wagę do wyrobów ze stali nierdzewnej. Firma posiada dopasowaną do klientów ofertę produktów: pręty, rury, blachy i taśmy. Więcej w zakładce: Oferta – Stal nierdzewna