Ogniwa fotowoltaiczne (spotykane też pod innymi nazwami fotoogniwa oraz ogniwa słoneczne) to półprzewodniki, które przetwarzają energię słoneczną w prąd. W tym celu wykorzystują one swoje właściwości fizyczne. Zjawisko fotowoltaiczne wytwarzane jest w chwili, gdy promienie słoneczne padają na zamontowane ogniwa.

Technologia produkcji ogniw I generacji oparta jest głównie o krystaliczny krzem. Powiązane jest to z powszechnym występowaniem tego materiału w przyrodzie, a także jego właściwościami półprzewodnikowymi. W ogniwach II generacji, czyli produkcji tzw. ogniw cienkowarstwowych, postawiono już na takie materiały jak tellurek kadmu, krzemu amorficznego, czy też mieszanki miedzi, indu, galu i selenu. Ze względu na bardzo cienką warstwę (od 0,001 do 0,08 mm) ogniwa te są znacznie tańsze niż te z krystalicznego krzemu.

Jedną z innowacji w branży fotowoltaicznej jest postawienie na aluminium w produkcji elementów konstrukcyjnych do modułów fotowoltaicznych. To rozwiązanie oferuje nie tylko korzyści technologiczne i wykonawcze. Aluminium samo w sobie jest materiałem, który oszczędza energię. Lekkość materiału jest cechą, która może wpływać i znacznie zmniejszać końcowe koszty produkcji i transportu. Surowiec zastosowany przy budowie ram modułów fotowoltaicznych, jak i w systemach montażowych do modułów fotowoltaicznych, dzięki technologii wyciskania profili i tworzeniu systemów profili wbudowanych ułatwia montaż bez konieczności spawania.

Aluminium to także dbałość o design, a także dostępność aluminiowych ram modułów w różnym wykończeniu powierzchniowym i o rozmaitych wzorach. Dzięki temu mamy szansę tworzyć eleganckie rozwiązania w dynamicznie rozwijającym się przemyśle solarnym.