W Polsce zaledwie 1 proc. jabłek przeznaczonych na przetwórstwo przemysłowe wykorzystywanych jest do produkcji cydru. Przy czym jabłka przeznaczone na przetwórstwo stanowią prawie 60 % wszystkich zbiorów tego owocu, 25-30% jest eksportowane, a ok. 20% to spożycie krajowe.

Na arenie europejskiej to Wielka Brytania wiedzie prym wśród konsumentów tego napoju. Cydr ma także długą tradycję w północnej Francji – Normandii i Bretanii oraz północnej Hiszpanii – Asturii (80% produkcji krajowej) i Kraju Basków. Globalnie z tradycją cydru związana jest również Belgia, Niemcy, Finlandia, Austria. Poza Europą napój cieszy się dużą popularnością w USA, Kanadzie i Australii.

Produkcja cydru jest dość podobna do produkcji wina owocowego. Na początku miażdży się owoce za pomocą prasy mechanicznej w celu wyciśnięcia soku. Moszcz jabłkowy tłoczy się do zbiorników fermentacyjnych, gdzie następnie odbywa się właściwa fermentacja spontaniczna z wykorzystaniem naturalnych szczepów drożdży.

Nie jest tajemnicą, że jabłka zawierają kwasy, które przy kontakcie z metalem, wchodzą  z nim w reakcję. Na szczęście, w świeżych owocach ich stężenie jest dość niewielkie. Rozwiązaniem na to jest stal nierdzewna, czyli grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony: wody, czynników atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów, czy roztworów alkalicznych. Popularność materiału wśród producentów cydru nie może więc dziwić.

Przy produkcji cydrów stal nierdzewną używa się między innymi do produkcji fermentatorów do pierwotnej i wtórnej fermentacji cydru, zbiorników do mieszania i homogenizacji soku owocowego, zbiorników do ostatecznego kondycjonowania, przechowywania, karbonizacji i filtracji cydru pod ciśnieniem.

Metall-Expres co prawda nie dostarcza produktów do branży cydrowniczej 😉 jednak na każdym kroku przykłada dużą wagę do wyrobów ze stali nierdzewnej. Posiadamy dopasowaną do każdego klienta szeroką ofertę materiałów takich jak: pręty, rury, blachy i taśmy. Więcej w zakładce: Oferta – Stal nierdzewna.