Rejs badawczy w ramach Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów przeprowadzono w sierpniu i we wrześniu 2022 r. Program obejmuje rozpoznanie wybranych stref dna oceanicznego wód międzynarodowych w okresie 2017-2033. Główny cel to zabezpieczenie dostępu do złóż kluczowych surowców mineralnych w przyszłości.

Na podstawie wyników badań będą typowane obszary „szczególnego zainteresowania”, a w efekcie planowane kolejne rejsy naukowo-badawcze. Dokładna charakterystyka perspektywicznych obszarów, które są „potencjalnie bogate w złoża metali”, będzie możliwa po odbyciu kolejnych rejsów i pobraniu próbek. W ramach wieloletniego kontraktu poszukiwawczego możliwe będzie podjęcie decyzji o pracach zmierzających do eksploatacji tych zasobów.

Eksploracja ta jest możliwa dzięki podpisaniu 15-letniej umowy z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego (MODM) w sprawie poszukiwań siarczków polimetalicznych w obrębie Grzbietu Śródatlantyckiego. Na jej podstawie Polska posiada prawo do działki na Oceanie Atlantyckim. Umowa reguluje także zakres badań w obrębie obszaru o łącznej powierzchni 10 tys. km kw. Kluczowe zadanie programu to rozpoznanie uwarunkowań geologicznych dna oceanicznego.

Polska bierze również udział w pracach MODM, będącej agendą ONZ. Realizacja założeń umowy odbywa się w kooperacji z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi oraz agencjami rządowymi. 

Co dalej z odkrytymi złożami na dnie Atlantyku? Poszerzenie wiedzy o obszarach głębokomorskich i dalsze kroki będą podejmowane po analizie danych z pierwszego rejsu.

Metall-Expres oczywiście trzyma kciuki za odkrycie jak największych złóż miedzi 😊 !