Funkcjonujące od 1900 r. metro paryskie na początku miało dość surowy wystrój. Zaokrąglone ściany i sufity przyozdobione były białymi kafelkami, a ciemne przestrzenie oświetlano słabym światłem elektrycznym. Wystrój zaczął się zmieniać kilkanaście lat od otwarcia pierwszej linii, kiedy na nowopowstających stacjach układano z kafelków kolorowe wzory, dodając elementy dekoracyjne i ozdabiając ściany plakatami reklamowymi.

Jedną ze stacji metra, która przeszła najbardziej radykalną zmianę jest Arts et Métiers, położona obok jednego z najstarszych muzeów Paryża – Museé des Arts et Metiers, od którego wzięła nazwę. Powstała w 1904 r. jako przystanek na pierwszej paryskiej linii, a w 1935 została rozbudowana, by obsługiwać więcej połączeń.  

W 1994 r. rozpoczęto jej renowację, za którą był odpowiedzialny znany belgijski twórca komiksów – rysownik i architekt François Schuiten. Nowe, nietuzinkowe wnętrze to nie tylko frapujący design, ale przed wszystkim nostalgiczna podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Wystrój zainspirowany został książkami Juliusza Verne’a i jest hołdem złożonym jego twórczości. Stacja ma wielu fanów wśród miłośników „Dwudziestu tysięcy mil podwodnej żeglugi”, ponieważ zabiera ich w podróż do wnętrza statku podwodnego.

Zaokrąglona rama ścian pokryta jest miedzią, a z sufitu wystają wielkie zębate koła. Za małymi, okrągłymi (jak w statku podwodnym) oknami widać przeróżne fantastyczne krajobrazy. Czy to unoszącą się nad spokojnym oceanem maszynę latającą, czy staroświecki statek kosmiczny, który dryfuje pośród gwiazd i planet. Ta niezwykła i poruszająca galeria ukazuje świat, który istnieje wyłącznie w wyobraźni. Istotną rolę odgrywa tu oświetlenie w postaci długich cienkich żarówek, które ułożone są wzdłuż peronu, w efekcie czego światło odbija się w miedzianych ścianach. W designie wnętrza zadbano mocno o szczegóły, gdyż nawet kosze na śmieci są w kolorze miedzi.

Wystrój Arts et Métiers to próbka stylu steampunk, który do designu przyszedł z literatury fantastycznej. Styl ten charakteryzuje zabawa formą, stylizowanie wnętrz na wiktoriańskie, a także sięganie po materiały takie jak miedź i żelazo. Steampunk podkreśla gloryfikację wynalazków i maszyn oraz dodawanie industrialnego charakteru w stylu retro. To kreatywna alternatywa dla przeszłości znanej nam z kart historii. Przeszłości, która miała by taką twarz, gdyby na przykład statki kosmiczne stworzono dużo wcześniej. Jeszcze inni twierdzą, że to szalona wizja przyszłości, jaką wyobrażali sobie dziewiętnastowieczni wizjonerzy pokroju Juliusza Verne’a. Warto się jej choć raz oddać, gdy będziecie w Paryżu i zobaczyć miedź w tak niezwykłym wydaniu!